Jak se vyspat během dlouhého letu

Jak se vyspat během dlouhého letu
Ruku na srdce, letadlo není vždy nejpříjemnějším místem pro kvalitní spánek a pro mnohé cestující je spaní v letadle naprosto nemyslitelné. V klasických případech se setkáváte s rušivými elementy, které vás během letu několikrát probudí (pokud tedy nesedíte zrovna v první třídě), nebo nejste zrovna fanoušky létání a kvůli nervozitě budete dělat všechno možné, jen ne a ne usnout.

Pokud vás však čeká vysněná dovolená a opravdu dlouhý let a víte, že budete potřebovat alespoň pár hodin spánku, jinak budete ve finální destinaci naprosto nepoužitelnými, tak vám v dnešním článku nabídneme několik podložených tipů, které vám pomohou usnout i během náročného letu.

10 tipů, jak se vyspat během dlouhého letu


Držte si klobouky, startujeme dlouhou cestu za dobrodružstvím a přinášíme 10 tipů, jak se během ní dobře vyspat.

1. Správné ponožky


Možná vám to přijde zvláštní, ale bylo vědecky dokázáno, že pokud si na sebe vezmete ponožky, ve kterých chodíváte normálně spát, můžete si v hlavě navodit stejný pocit, jako když jdete spát ve své vlastní posteli. Kromě toho můžete ponožky doplnit také příjemnou dečkou, která vám zajistí teplo a pocit bezpečí – budete se tak cítit komfortně během celého letu, a to je přece základ pro každý klidný a kvalitní spánek.

2. Maska na spaní


Světlo během letu (ať už se jedná o světlo denní nebo světlo v letadle) vám může zaručeně narušit nebo odložit spánek více než byste očekávali. Z tohoto důvodu je vhodné si před letem pořídit masku na spaní, která by vám měla být co nejpohodlnější (proto je dobré masku vyzkoušet již předem, jestli nepociťujete pnutí nebo jestli má ten správný rozměr). Budete překvapení, jaký rozdíl pocítíte.

3. Blokace nežádoucího hluku


S bodem dva je hezky spojený bod číslo tři – zablokujte nežádoucí hluk okolo vás. Speciálně pro tyto případy se vytváří sluchátka, která jsou schopná zablokovat okolní hluk, který vám brání v poklidném usínání. Můžete si vybrat z několika verzí podle toho, která vám bude vyhovovat – ať už se jedná o klasická velká sluchátka kolem krku nebo maličké špunty, které zasunete do uší, tak obě varianty hravě zvládnout zablokovat křik okolních dětí, kterými jste během letu obklopeni (tip profíků: mohou pomoct i v případě, že je okolní hluk způsoben jedním z vašich dětí).

4. Růžový šum


Někteří z vás již určitě slyšeli o hnědém nebo bílém šumu, který napomáhá k většímu soustředění nebo utřídění vašich myšlenek. Slyšeli jste ale o šumu růžovém? Hlavní rozdílem od bílého šumu je postupná zvyšující a snižující se intenzita tohoto šumu, která vám napomáhá k celkovému uklidnění a je skvělým pomocníkem při usínání, jelikož dokáže zablokovat okolní rušivé elementy nebo náhodné myšlenky, které vás zrovna napadají.

5. Uvolněné nohy


Hodně z nás má ve zvyku sedět s překříženými nohami alá „noha přes nohu“ a ačkoliv se může zdát, že tento styl sezení je zcela neškodný, opak je pravdou. Pří zkřížení nohou se sice můžete dostat do uvolněnější polohy, dochází zde ale k omezení průtoku krve, který může způsobit srážlivost krve během dlouhých letů.

Místo toho radši nechte obě nohy rovně a do toho mírně pokrčte kolena. Dále si také nechejte volný prostor před vámi, abyste příležitostně mohli změnit polohu nebo nohy natáhnout.

6. Polštáře, polštáře a polštáře


Jestli jste již absolvovali let delší než dvě hodiny, tak je vám jasné, že naše tělo není přizpůsobeno na dlouhé sezení v jedné poloze. Bohužel při cestování letadlem nám někdy nezbývá nic jiného a musíme si tak najít způsoby, jak si let zpříjemnit.

Polštáře! Ať už jde o podpůrný polštářek za krk nebo o polštářek, který položíte na spodní opěradlo sedadla, kdy podpoříte esovité zakřivení páteře, na konci cesty si poděkujete, že jste si je vzali s sebou. Je také prokázáno, že správná podpěra páteře dokáže přispět ke kvalitnějšímu a příjemnějšímu spánku.

7. Vyhněte se alkoholu a kofeinu


V případě kofeinu je mnohým z nás známo, že náš spánek opravdu nijak nepodpoří a spíše způsobí, že budete chtít pochodovat uličkou letadla i během přistání. Alkohol ale může být mírně zavádějícím a pro mnoho lidí je spíše známým jako uklidňujícím prostředkem, který nám může zpříjemnit let. Proč se mu tedy raději vyhnout?

Po chvilce, kdy alkohol začíná účinkovat se může zdát, že jste více ospalejšími, avšak v celkovém působení dochází ke zhoršení kvality spánku a k častějšímu buzení během letu. Proto raději místo alkoholu sáhněte po láhvi čisté vody nebo teplého čaje.

8. Levandulová aromaterapie


Nechcete si spánek vynucovat na sílu práškem na spaní?  Zkuste levandulovou terapii. Studie psychologů na Wesleyan University zjistila, že levandule zvyšuje kvalitu toho nejvíce hlubokého spánku, kdy se zpomaluje srdeční tep a uvolňují se svaly. Levandule také celkově navozuje uklidnění člověka a je tak skvělým společníkem pro dlouhý let.

9. Optimální hydratace


Optimální vlhkost v domácnosti je většinou doporučována mezi 40 až 50 %. V letadle se však pohybuje okolo pouhých 20 %. Znatelný rozdíl, nemyslíte? V normálním životě vyřešíte tento problém koupí zvlhčovače, do letadla si ho ale logicky vzít nemůžete a jelikož podmínky během letu připomínají spíše vyprahlou poušť, je dobré se určitým způsobem připravit.

Důležitým krokem je během letu dodržovat pitný režim (nejlépe pít pouze čistou vodu) a pokud máte větší problémy se suchostí, můžete si do letadla pořídit kapičky do očí nebo do nosu, které zamezí pocitu pnutí a suchosti. Pokud vás také trápí škrábání v krku, vezměte si s sebou cucací bonbóny.

10. Meditace


Když už jsme až po uši v cestovním stresu, většinou zapomínáme, že musíme také odpočívat. Jedním z výborných způsobů, jak navodit odpočinek je meditace, kterou můžete provádět jak před nástupem do letadla, tak během letu. Samozřejmě je to cvičení, které se musíte naučit a nelze jej ovládnout jen tak z minuty na minutu. Proto je dobré se meditaci začít věnovat již dopředu a zjistit, jaký způsob vám nejlépe funguje.

 

převzato z edovolena.cz

Odeslat článek známému   Vytisknout